piątek, 24 czerwca 2016

Sen

Jestem sam. 
W takiej sytuacji człowiek zawsze jest sam. 
Mam pełną świadomość tego, że umieram, że zamiera moja świadomość, że kończy się moje istnienie. 
Nie towarzyszy temu strach. 
Odczuwam spokój podszyty lekką niepewnością i żalem, nadchodzącą tęsknotą za świadomym istnieniem, ale też tęsknotą za tym co nieznane. 
Powoli zaczynam odpływać i uspokajam się, przestaję odczuwać emocje, pozostaje tylko ten żal, że to już koniec .... 
... i w tym momencie budzę się ze snu. 
Budzę się z tym poczuciem spokoju, niepewności, żalu, ale nie strachu. 
Przez chwilę nie wiem gdzie jestem, czy po tej, czy tamtej stronie. 
Gdy rozpoznaję znajome otoczenie, pozostaje we mnie ten żal ... 
Ile razy można przeżywać ten powtarzający się sen. 
Ile razy można umierać i budzić się. 
Emocje przychodzą zawsze później, emocje świadomości przeczuwającej swój koniec. 
Przestałem się już bać, ale jeszcze nie czekam. 
Jest we mnie spokój, jest we mnie cisza, jest jeszcze wciąż chęć lotu ...

*****
Raporty z muzycznych przesłuchań
czyli co w mych odtwarzaczach piszczy

Muzyka spod igły
czyli winylowy kąt
     Znacząca data w historii muzyki rockowej, rok 1967, Pink Floyd wydaje swą pierwszą płytę "The Piper At The Gates Of Dawn". Płyta która nie odniosła żadnego sukcesu i któż mógł przewidzieć, że właśnie narodziła się legenda. Winylowa reedycja z tego roku:

     Jeden z koncertów Nirvany, wydanych ostatnio na winylach. Trzeba coś o nich pisać? Dźwięk O.K., muzyka jak zawsze ... Nirvana "California Live 1991"

     Winylowa reedycja pierwszego singla punkowych The Germs. Uważany jest za pierwszy zapis muzyki punkowej w Los Angeles, czyli kawałek historii:
The Germs - Forming

     Kolejny punkowy singiel na winylu, tym razem francuskie wydanie Dead Kennedys "Holiday In Cambodia" z 1980 roku. Ta kapela to moja nieukrywana miłość i ciągłe emocje przy słuchaniu:
Dead Kennedys - Holiday In Cambodia
Dead Kennedys - Police Truck

     Kolejna reedycja ze świetnej polskiej jazzowej historii. Wydana w 1963 roku (reedycja na winylu) Andrzej Kurylewicz Quintet "Go Right". Pierwsza, pionierska płyta jazzowa w Polsce. Autorskie kompozycje (Karolak, Kurylewicz, Wróblewski (Jan "Ptaszyn") i do dziś wspaniała muzyka.

    Jazzowy smaczek w kolekcji, "Academy Of Jazz (Stan Getz + Bob Brookmeyer Sextet)" nagranie z 9 kwietnia 1978 roku z Sali Kongresowej w Warszawie. Stan Getz w trochę nietypowej dla siebie roli, z Bobem Brookmeyerem i młodymi muzykami gra niemal jazz-rock (wszystkie utwory to kompozycje Andy Laverne). Płyta wydana przez PSJ "Biały Kruk Czarnego Krążka" dla subskrybentów, byłem nim :) ... nie mogę znaleźć tych nagrań w sieci (biały kruk, czy co?), więc może inne nagranie tej dwójki, ale w zupełnie innym nastroju (już typowym dla Stana Getza):

     Trzy symfonie Mozarta na jednym winylu Polskich Nagrań, Symfonia A-dur nr 29 KV 201 (autorstwa 18-letniego Amadeusza), D-dur nr 35 KV 385 "Haffnerowska" i g-moll nr 40 KV 550 (ze słynnym tematem z Allegro molto). W pełni dojrzałe symfoniczne dzieła, z charakterystyczną dla Mozarta wirtuozerią i lekkością.

     Kolejna wiekowa płyta w kolekcji muzyki klasycznej, "Laureaci VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Poznań - 1972". Dwie laureatki grają : Tatiana Grindienko (zwyciężczyni z Z.S.R.R) Koncert Skrzypcowy D-dur op. 77 Johanesa Brahmsa, Allegro non troppo, a Shizuka Ishikawa (II nagroda) Koncert Skrzypcowy nr 1 op. 35 Karola Szymanowskiego. Dwie wymagające dla skrzypków pozycje, oczywiście w innych wykonaniach :)
Brahms - Violin Concerto in D major - I. Allegro non troppo
Karol Szymanowski, Violin Concerto No.1 Op. 35
Muzyka łazienkowa
     Tu zero muzyki bo zamókł odtwarzacz łazienkowy i po 20-stu latach odmówił posłuszeństwa ... a piękny był :) jak to Cobra :)Muzyka codzienna
zazwyczaj samochodowa
czasem przed snem CD-kowa
     Na tę płytę czekałem długo, ale w końcu się doczekałem. Warto było, "Silencio" firmowana przez Gordona Kremera, łotewskiego skrzypka i założoną przez niego międzynarodową orkiestrę kameralną, Kremerata Baltica, składającą się z młodych muzyków krajów bałtyckich. "Kremerata Baltica składa się z 27 muzyków, wśród których średnia wieku wynosi 27 lat (20-37 lat). Instrumentaliści wybierani są do zespołu w drodze przesłuchania. W 2013 roku, jako jedyna Polka, Anna Korczyńska została wybrana do składu zespołu."(Wikipedia)
Płyta zawiera utwory trzech kompozytorów, Arvo Pärta, Philipa Glassa i Vladimira Martynowa. Przepiękne i emocjonalne granie i słuchanie, takie płyty zostają ze mną na zawsze.


Tę końcową kompozycję Arvo Parta muszę przedstawić oddzielnie, skrzypce Gidona Kremera czynią cuda:
Arvo Pärt - DARF ICH...Do klika za tydzień :)


2 komentarze:

  1. Ja kiedyś przeżyłam stan w którym procesy życiowe spowalniaja do tego stopnia że mózg wysyła impuls przypominający wtedy ciało zachowuje się jak przy krótko trwałym ataku padaczki po czym następuje wyłudzenie... A we śnie... umieralam nie tak dawno topiac się nie mogłam oddychać

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie te Twoje podróże muzyczne w czasie
    http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/?p=3706

    OdpowiedzUsuń